Shopping cart 0

Leasing finansowy w księgach rachunkowych

Publication date: 2016-10-30 10:11:37

Leasing finansowy jest prezentowany odmiennie w księgach rachunkowych od leasingu operacyjnego. Z reguły z tym drugim nie ma większych kłopotów. Pytania pojawiają się jednak w przypadku leasingu finansowego: po pierwsze do ewidencji należy wprowadzić przedmiot umowy, po drugie prawidłowo ująć zobowiązanie i płatności rat, a po trzecie – chyba najtrudniejsze – na dzień wyceny wycenić zobowiązanie finansowe.

Podpisanie umowy leasingowej powoduje konieczność wprowadzenia przedmiotu umowy do ewidencjiśrodków trwałych korzystającego. Operacja ta jest księgowana na koncie środków trwałych (lub wartości niematerialnych i prawnych – w zależności od przedmiotu umowy) w korespondencji z kontem rozrachunkowym (zobowiązania z tytułu leasingu finansowego).

3467604_blog_50Leasingowany środek trwały wprowadzany do ewidencji powinien być w wartości godziwej, a więc w kwocie, za jaką dany składnik aktywów mógłby zostać wymieniony, a zobowiązanie uregulowane na warunkach transakcji rynkowej, pomiędzy zainteresowanymi i dobrze poinformowanymi, niepowiązanymi ze sobą stronami.

Oczywiście, korzystający – ponieważ wprowadził do ewidencji przedmiot – dokonuje odpowiednich odpisów amortyzacyjnych.

W trakcie trwania umowy – poza księgowaniem umorzenia – należy ująć płatności rat, które dzielą się na dwie części:

  • część kapitałową – która pomniejsza zobowiązanie finansowe z tytułu leasingu finansowego
  • część odsetkową – która stanowi koszty finansowe.
Opłata wstępna (jeśli występuje) również jest traktowana jako zobowiązanie (rozrachunki) finansowe.


Main page Other posts
Service does not collect information in an automatic way, with the exception of the information contained in cookies, which are necessary to identify our users, the memory settings, keeping session parameters, and improving the Service to its users. If you are familiar with this information, click Close
X